ChorobaNaczyniaki krwionośne
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel Uzytkownik

Opis

Naczyniak (łac. angioma) jest to nowotwór niezłośliwy, często wrodzony, wywodzący się z tkanki naczyniotwórczej. Powstaje w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych lub ich rozrostu. Naczyniaki krwionośne (łac. haemangiosarcoma) lub limfatyczne złośliwe (łac. lymphangiosarcoma) spotykane są wyjątkowo.

Naczyniak występuje w skórze lub tkance podskórnej, rzadziej w innych narządach. Guzy naczyniakowe niezłośliwe nie posiadają torebki. Rosną naciekając okoliczne tkanki, nie powodują ich destrukcji. Mogą występować pojedynczo lub jako zmiana mnoga. Często stanowią wadę wrodzoną. W dużym odsetku lokalizują się w granicach unerwienia nerwu podoczodołowego i nerwu szczękowego. Naczyniak nie zawsze jest widoczny od razu po urodzeniu. Zwykle ujawnia się dopiero w 1-2 tygodniu życia jako czerwony punkcik na głowie lub tułowiu dziecka. Najintensywniej powiększa się w ciągu pierwszych 6 miesięcy i po roku osiąga swój ostateczny rozmiar.

Naczyniak płaski ma postać czerwono różowej plamy, która zazwyczaj jest jednostronna i zajmuje kark lub twarz. Pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Zmiany o lokalizacji centralnej mogą się z czasem wycofywać, natomiast zmiany brzeżne utrzymują się stale. Jeśli naczyniak pojawi się na twarzy w rzucie przebiegu nerwu trójdzielnego, może on współistnieć z podobnymi zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym i jaskrą. W przypadku umiejscowienia ogniska choroby na kończynach może dojść do przerostu kości i tkanek miękkich i powstania żylaków.

Ma kolor czerwony, jest miękki, wypukły, wyglądem przypomina truskawkę. Większość naczyniaków znika między 5 a 9 rokiem życia, a jako ślad po naczyniaku zostaje przebarwienie albo skupisko widocznych przez skórę rozszerzonych naczynek krwionośnych. Leczenie: radykalne wycięcie tam, gdzie jest to możliwe, zamrażanie bezwodnikiem kwasu węglowego, elektrokoagulacja, współcześnie promieniami lasera.

Naczyniak jamisty z kolei ma charakter guzowatych wykwitów o sino czerwonym kolorze i mogą powstawać podskórne lub skórnie. Najczęściej lokalizują się na twarzy i owłosionej skórze głowy. Nierzadko można je spotkać też na błonach śluzowych jamy ustnej, powodując powiększenie języka i obrzęk warg. Jeśli zmiana wytworzy się podskórnie, może dojść do zaników kostnych w tej okolicy. Choroba daje o sobie znać we wczesnym dzieciństwie a zmiany powiększają się wraz z wiekiem dziecka. W większości przypadków dochodzi do samoistnego ustąpienia wykwitów, zwłaszcza w wyniku urazu lub ucisku. Jeśli naczyniaki są bardzo rozległe, zwłaszcza u niemowląt, choroba łączy się z małopłytkowością - zaburzenie to ustępuje wraz z ustąpieniem zmiany skórnej.

Naczyniak gwiaździsty to odmiana naczyniaka jamistego. Morfologicznie to liczne, drobne guzki, od których odchodzą promieniście naczynia włosowate. Najczęściej lokalizują się na twarzy i tułowiu. Częściej występują u dzieci i u kobiet. Mogą nasilać się w trakcie ciąży i połogu oraz w przebiegu chorób wątroby.




(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Naczyniak płaski leży w poziomie skóry, często jest jednostronny, umiejscowiony na karku i twarzy. Zmiany umiejscowione w okolicy linii środkowej ciała mogą ustępować samoistnie, położone jednostronnie zwykle utrzymują się trwale. Naczyniaki jamiste mają postać ostro odgraniczonych wypukłych plam barwy sinoczerwonej lub drobnych guzków i pęcherzyków. Występują na twarzy, w obrębie owłosionej skóry głowy, czasem na języku.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Choroby, Naczyniaki krwionośne ... Czy ktoś orientuje się może w temacie ... Forum główne - Naczyniaki krwionośne  07-05-2015 15:59
Choroby, Naczyniaki krwionośne ... Czy ktoś z Was na to cierpi? Możecie ... Forum główne - Naczyniaki krwionośne  23-04-2014 09:01

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Brak artykułów w tej chorobie
Dodaj artykuł

pełna lista Nowi użytkownicy

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |